Kinek lehet szüksége a vízhálózat fertőtlenítésére?
A legtöbb esetben a vízhálózat fertőtlenítésére akkor kerül sor, ha egy hatóság által előírt bevizsgálás során a begyűjtött vízmintában a laboratórium kórokozót talál, és emiatt az eljáró hatóság az engedélyt megtagadja, a vízben található kórokozó egészségügyi kockázatot jelent.
Vízfertőtlenítés üzletek, intézmények esetében pozitív vízmintát követően
Különböző üzletek, vendéglátóipari egységek és intézmények esetében a működési és használatbavételi engedélyekhez, valamint egyéb ügyintézésekhez a hatóság kötelezően írja elő a vízmintavételt és az ivóvíz bevizsgálását.
Amennyiben akkreditált laboratóriumunk a víz bevizsgálás során kórokozókat azonosít a vízmintában, az engedély nem adható ki és a vízhálózat fertőtlenítése szükségessé válik.
Otthoni vízhálózat fertőtlenítés pozitív vízmintát követően
A vízfertőtlenítés nem kizárólag az üzleteket és intézményeket érinti, sok esetben szükség lehet az otthoni vízhálózat fertőtlenítésére is.
Erre gyakran építkezések, felújítások során kerülhet sor: amennyiben a vízhálózat a munkálatok során megbontásra kerül, a használatbavételi engedély kiadásának feltételeként a hatóságok vízmintavételre és ivóvíz bevizsgálásra kötelezheti a tulajdonost.
Amennyiben ezen folyamat során a laboratóriumi vizsgálat az ivóvízben baktériumot talál, az otthoni vízhálózat fertőtlenítése jelenthet megoldást.
A vízhálózat fertőtlenítése egyéb okokból
Nem csak hatósági ellenőrzések során feltárt baktériumtelepek esetén lehet azonban szükséges a víz fertőtlenítése, de akkor is, ha egyéb okokból jelent gondot a vízminőség: például amikor rendszeresen büdös víz folyik a csapokból.
Hogy kerülnek kórokozók, baktériumok a vízbe?
A fentiek alapján egyértelmű tehát, hogy a vízhálózat fertőtlenítésre akkor kerül sor, amikor pozitív vízmintát találunk a bevizsgálás során vagy valamilyen "tünetet" észlelünk, amely gondot okoz az ivóvízzel kapcsolatban. De hogy kerülnek kórokozók a vízhálózatba?
Minden hálózati ivóvíz szolgáltató garanciát vállal arra, hogy a szolgáltatott víz minősége megfelel a vonatkozó kormányrendelet határétékeinek, így a helyi vízművekre hárítani a felelősséget nem lehet, csak abban az esetben lehet tőlük várni a megoldást, ha az akkreditált vízmintát a vízóránál, közvetlenül a bejövő víznél vettük. Más esetekben sokkal valószínűbb, hogy a gondot okozó baktérium telepek az épület vízhálózatán belül vannak megtelepedve és beszennyezik az egyébként tiszta ivóvizet.
A kórokozó bejutásának számos oka lehet, például új épületben új vízhálózat kiépítése, vagy meglévő épület vízhálózatának megbontása/bővítése során a szakemberek nem, vagy nem megfelelően végezték el a hálózat vegyszeres átmosását, vagy hőfertőtlenítését. Ilyen esetekben szükséges a vízhálózat fertőtlenítése, amely megoldja ezt a problémát és az ezt követően végzett vízmintavétel és vízvizsgálat eredménye megfelelő lesz.
Fertőzött kútvizek, amennyiben a kút látja el az épületet vízzel, szintén beszennyezhetik a
vízhálózatot, ilyen esetekben a kút és a hálózat együttes fertőtlenítése szükséges.
Cégünk teljeskörű ügyintézést vállal, így a vízmintavételtől a vízhálózat fertőtlenítését követő kontroll mintáig elkísérjük kedves ügyfeleinket!
Hogyan történik a vízhálózat fertőtlenítése?
A vízhálózat fertőtlenítését minden esetben tapasztal szakember végzi a szolgáltatás minőségének biztosítása érdekében. A vízhálózat fertőtlenítését illetően két eljárásrendet alkalmazunk:
- az egyszeri vízhálózat fertőtlenítést
- és a folyamatos vízkezelést.
Egyszeri vízhálózat fertőtlenítés
Az egyszeri vízhálózat fertőtlenítés során a vízhálózaton egy megfelelő beadagolási pontot keresünk, ahová a hálózatfertőtlenítés idejére vegyszeradagoló állomást építhetünk be. Ez a beadagolási pont a csővezeték elágazása előtt kell, hogy legyen anak érdekében, hogy a víz az összes ágba elvigye a fertőtlenítőszert.
A hálózat megbontását követően mennyiségarányosan kezdjük el adagolni az engedéllyel rendelkező ivóvíz fertőtlenítő vegyszert a vízhálózatba: a munkálatokat 2 fő végzi - amelyek közül az egyik kolléga a vegyszeradagolást csinálja, a másik fő pedig a végpontokon ellenőrzi a vegyszer koncentrációját. Amikor a fertőtlenítéshez szükséges vegyszer az összes végponton kimutatható, elzárjuk a vizet, és minimum 4-5 órán keresztül hagyjuk dolgozni a vegyszert.
Fontos! A vízhálózat vegyszerrel történő feltöltése után rendkívül fontos, hogy a csapokat senki ne nyissa ki, és a víz fogyasztása ilyenkor szigorúan tilos!
Árak:
- Fertőtlenítőszer: 3.000 Ft + ÁFA / kg (a végösszeg függ a felhasznált mennyiségtől)
- Mérőcsík, a vegyszerszint méréséhez a végpontokon: 7.900 Ft + ÁFA
- Munkadíj: 20.000 Ft + ÁFA / fő / óra
- Hétvégi munkavégzés felára: egyszeri 20.000 Ft + ÁFA / fő
- Anyagdíj: amennyiben fel kell használnunk olyan anyagot (csapot, szűrőt, csatlakozót stb.), amit ott kell hagynunk, akkor annak költsége felszámolásra kerül. Részleteket a helyszínen tudunk egyeztetni.
- Kiszállási díj Budapesten és Pest megyében (max Bp. + 40Km): 11.900 Ft + ÁFA
- Kiszállási díj Pest megyében Bp.-től 40 Km-nél távolabbi címre: 16.900 Ft + ÁFA
- Kiszállási díj Pest megyén kívül: egyedi árajánlat alapján
Az egyszeri vízhálózat fertőtlenítésének végösszege függ attól, hogy a vegyszer behatási idejének elteltével szükséges-e újra kiszállnunk a címre a vegyszerszintet ellenőrizni és azt leengedni, vagy ezt a folyamatot elvégzi a Megrendelő. A mérőcsíkkal a vegyszerszintet egyszerűen ellenőrizheti maga is, így ezt a folyamatot igény esetén bárki elvégezheti.
Folyamatos vízkezelés
A folyamatos vízkezelés során a vízhálózatra egy fix telepítésű vegyszeradagoló állomást építünk be, amely folyamatosan adagolja a szükséges ivóvízfertőtlenítő szert. Ebben az esetben a vegyszerszint úgy kerül meghatározásra hogy az határértéken belül maradjon, így a víz fogyasztásra alkalmas marad.
Árak:
- Vegyszeradagoló állomás 1"-os hálózatra: 379.000Ft + ÁFA
(tartalmazza a jeladós vízórát, jelkábelt, Grundfos vagy Stenner vegyszeradagoló szivattyút, vegyszertartályt)
- Fertőtlenítőszer: 3.000 Ft + ÁFA / kg (a felhasznált mennyiséget kell kifizetni)
- Mérőcsík, a vegyszerszint méréséhez a végpontokon: 7.900 Ft + ÁFA
- Munkadíj: 20.000Ft + ÁFA / fő / óra
- Hétvégi munkavégzés felára: egyszeri 20.000 Ft + ÁFA / fő
- Anyagdíj: szintén a helyszín ismeretében számítható
- Kiszállási díj Budapesten és Pest megyében (max Bp. + 40Km): 11.900 Ft + ÁFA
- Kiszállási díj Pest megyében Bp.-től 40 Km-nél távolabbi címre: 16.900 Ft + ÁFA
- Kiszállási díj Pest megyén kívül: egyedi árajánlat alapján
A munka elvégzését követően a kontroll vizsgálat ára:
Részletes bakteriológiai vizsgálat: 25.800 Ft + ÁFA
VAGY
Ellenőrző bakteriológiai vizsgálat: 19.800 Ft + ÁFA
- Akkreditált vízmintavétel díja: 3.200 Ft + ÁFA
- Kiszállási díj: 11.900 Ft + ÁFA-tól